Damat

Damatlar İçin Düğün Konuşmasına Alternatifler

Konuşmalar geleneksel bir zorunluluk olabilir, ancak herkes için uygun değildir. Hayalinizdeki düğün planı bu konuşmayı içeriyor olsa da başka seçenekleriniz de var. Her damat bunu yapamayabilir. Düğünde çok fazla davetli varsa bu daha da zorlaşabilir. Damat için düğün konuşmasına alternatifler arıyorsanız bu tam olarak size göre.

Bazı toplumsal gelenekler düğünü de etkiler ve bazen istemediğiniz bir şey olsa da bunları yapmak zorunda kalabilirsiniz. Düğün konuşması da bunlardan birisi olabilir. Bu anlamda damadın en çok stres altında olabileceği durumdur. İlk olarak düğün öncesi bu konuşmayı yapmak zorunda olduğu için ayrı bir strese girebilir. Eğer yapmak zorunda kalırsa, önce bir yazı hazırlamak durumunda kalır ve bunu düğün sırasında okur. Bir tarafta müstakbel eşi, bir tarafta aileler ve diğer tarafta da tüm davetliler. Olabilecek konuşma stresi damat için ciddi olabilir, kendini rahat hissetmeyebilir. Bu yüzden bazı damatlar için düğün konuşmasına alternatifler oldukça önemlidir.

Eğer düğün konuşması yapmak istemiyorsanız size sunabileceğimiz dört alternatif var. Bunlardan bir kaç tanesini imkanlar dahilinde değerlendirebilirsiniz.

Arkadaşınız Hep Yanınızda!

Belki ilk başta biraz garip gelebilir ama bu konuşmayı sizin yerinize bir arkadaşınız yapabilir! Evet. Topluluk önünde konuşma yapmayı seven ve bunu isteyen bir çok kişi var. Bunlardan birisi de belki arkadaşınız olabilir. İlk başta çevrenizdeki güvendiğiniz arkadaşlara bunu sorabilir ve isteyen varsa rica edebilirsiniz. O da sizin yerinize neden yaptığını esprili bir dille anlatıp konuşmasını devam ettirebilir.

Önceden Kaydedin!

Düğün gününün amacını, sevginizi ve belki de nasıl tanıştığınıza dair bir düğün konuşması yapmak istiyorsunuz ama bunu topluluk önünde canlı bir şekilde yapmak istemiyorsunuz. Bunu neden kaydedip sonrasında izlemeyesiniz?

Tek yapmanız gereken bir takım elbise veya damatlıkla kamera karşısına geçip önceden yazdığınız metni okumak. Ya da tamamen doğal olabilir ve hiç prova bile yapmadan istediğiniz ve hissettiğiniz şeyleri cümlelere dökebilirsiniz.

Bundan sonrası için ihtiyacınız olan tek şey düğün mekanı ile konuşup projeksiyon ayarlamakve zamanı geldiğinde bunun gösterimini sağlamak.

Damatlar İçin Düğün Konuşmasına Alternatifler
Damatlar İçin Düğün Konuşmasına Alternatifler

Mektup

 

Bir düğün metni yazdığınızı varsayalım. Bunu herkese okumak ve onlarla paylaşmak istiyorsunuz ama bunu topluluk önünde yapamıyorsunuz. O zaman size bir diğer seçeneğimiz bunu davetli masalarına bir baskı olarak koymanız. Böylece herkes düğün sırasında bunu okuyabilir veya siz yine aynı metni herkesin önünde davetlilerinizle birlikte okuyabilirsiniz.

Kısa ve Öz

Bunların dışında yapılabilecek en sade ve etkili bir diğer konuşma şekli ise, kadeh kaldırıp 1-2 cümle ile teşekkür etmek. En güzel gününüzde size eşlik ettikleri için ve eşinizle ne kadar mutlu olduğunuzu belirten kısa bir düğün konuşması yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir