Düğün Müziği Rehberi
Müzik ve Dans

Düğün Müziği Rehberi

Düğün müzikleri bir düğünün en önemli kısımlarını temsil eder ve yansıtır. Misafirler salona girerken, siz salona doğru yürürken, ilk dansınız, babanızla olan ilk dansınız, pasta keserken ve genel olarak misafirlerle birlikte olacağınız müzikler. Hepsinin ayrı bir havası ve müzik tonu var. Bu yüzden düğün müzikleri iyi seçilmiş, hazırlanmış ve sıraya konmuş olmalıdır. Müzik kısmı ile siz ilgilenmeyecek olsanız bile nelerin çalınacağına bir göz atmanızda yarar var. Bunun dışında eğer siz seçecekseniz düğün müziği rehberi sizin için hazırlandı.

Düğün hazırlıkları başlarken sürekli olarak düşündüğünüz bir şey olur; düğün için neler gerekli? İşte düğün müzikleri bu gerekliliklerden en önemli kısımlarındandır. Çünkü düğün gecesi dinamiğini ayakta tutar.

Giriş Müziği: Uzun bir koridorda size ve eşinize eşlik eden yürüyüş şarkısı. Eğer düğünde nedimeler olacaksa, sizden önce nedimeler yürür. Bu yüzden nedimelerin yürüdüğü sırada bir müzik, sizin yürüdüğünüz sırada ayrı bir müzik çalmalısınız. “Come We Come” gibi geleneksel seçeneklerden yararlanabilirsiniz., ancak Pachelbel’in Canon’unu (Baba ile yürüyeceğiniz zaman) güzel bir seçenek olabilir. Bunların dışında farklı olmak istiyorsanız daha eğlenceli bir düğün müziği de seçilebilir.

Yemin Etme: Birbirinize yemin ettiğiniz sırada, ya da yüzük takıldığı sırada ayrı bir müzik çalmak isteyebilirsiniz. Eğer tuttuğunuz bir müzik grubu varsa o çalabilir veya düğün mekanından da çalmasını belirtebilirsiniz. “All We Need Love” şarkısı genelde buraya uygun olur.

Kokteyl Zamanı: Düğün mekanına girdikten sonra genelde büyük anlar dışında bir kokteyl veya yemek havası olabilir. Bu düğün planlama programını nasıl yaptığınıza göre değişir. Kokteyl veya yemek zamanları hafif hareketli, çok yormayan sözlü müzikler seçmenizi öneririz.

Resepsiyon girişi: Bu şarkı veya şarkılar genelde siz düğün mekanına gelmeden önce misafirleriniz giriş yaparken çalınır. Bir kaç müzik arasında sürekli tekrarlama da yapabilir veya yarım saatlik bir liste de hazırlayabilirsiniz. Bu müzik tercihleriniz genelde sakin ve sözlü olmayan müzikler olmalı. Düğün planı yaptığınız sırada misafirler kendi kendilerine gelirler ve otururlar diye düşünmeyin. Onları güzel müziklerle karşılayın.

İlk dans: İlk dans resepsiyon girişinden sonra yapacağınız ilk dans olur. Tüm gözler üstünüzde, herkes size bakıyor. İlk şarkıyı güzel seçerseniz aynı zamanda sizin heyecanınızı da alacak bir düğün müziği olacaktır.

  • Salted Wound – Sia
  • Young and Beatiful –  Lana Del Rey
  • Lovesong –  Adele
  • En Mükemmel Misafirim –  Yalın
  • La Vie En Rose – Edith Piaf
  • Her Şey Seninle Güzel – Deniz Seki

Baba / Kız dansı: Genellikle ilk danstan sonra kısa bir ara verilir veya baba ve kız da bir dans eder. Düğün müziği burada da önemlidir. Baba/kız dansı için güzel bir düğün şarkısı seçilmeli.

Genel Düğün Şarkıları: Bu şarkıları misafirlerle birlikte dans etmek için seçmelisiniz. Bu gibi şarkıların hepsini düğün mekanına veya dj’ye bırakmayın. Neler çalacağını siz de bilin. Düğün sırasında hiç beklemediğiniz bir şarkının çalmasını ve bundan haberinizin olmamasını istemezsiniz. Düğün planlama yaparken bunu mutlaka göz önünde bulundurun. Bir yere not edin ve gerekirse düğün mekanına sorun. Bunların dışında size tavisyemiz 80’ler ve 90’lara biraz daha ağırlık vermeniz. Davetlileri şaşırtır ve gayet keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Düğün Müziği Rehberi
Düğün Müziği Rehberi

Pasta kesme: Pasta keserken de ilk dansınız gibi gözlerin üstünüzde olduğu anlardan birisi. Bu yüzden düğün müzikleri listenizi iyi hazırlamalısınız. Disko-pop şeklinde çok hareketli olmayan ama sizi neşelendiren bir şarkı seçmeniz daha yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir